Ahol már nincs mibe belekötni
Bármilyen hasonló méretű vagy tudású készülékhez volt eddig szerencsénk márkafüggetlenül, sokszor tényleg kiérdemelték az elismerésünket ezek a kis hangdobozok, de mindig ott volt a végén az a bizonyos "DE". Nyilván ilyen fizikai méretek mellett a kompromisszumok elkerülhetetlenek, de koránt sem mindegy, hogy milyen mértékben.
Amikor az Audio Pro C20-ra ránézünk, pontosan ugyanazt a megszokott eleganciát és stílust látjuk, mint amibe korábban beleszerettünk. Már-már nehéz belegondolni, hogy egy ennyire egyszerű kis valami, hogy lehet az olyan hatásvadász külsejű csodáknak a konkurenciája, mint a Naim Mu-so 2, a Sonus Faber Omnia vagy a Ruark R410 de az Audio Pro sosem egy villantós külső sekélyes belső nézeteket valló gyártó volt.
Az eddigi kisebb Audio Pro modellekhez képest a C20 410x196x220 mm-es és 6,2 kg-os méretével kifejezetten masszív felépítésűnek mondható, így szerencsére a benne helyet foglaló mélyközépsugárzó is 165 mm-re növekedett a két 25 mm-es selyem dóm magassugárzó tásaságában.
Ezeket a szokásos igényes szövetből készült mágnessel rögzített selyem védi a külső hatásóktól, ami amúgy olyan jól néz ki, hogy nehéz eldönteni, hogy vele, vagy inkább nélküle néz ki jobban a C20-as. (De nyilván nélküle, imádjuk a hangszórók látványát, nemigaz?!)
A szövetek színei tökéletesen harmonizálnak a három választható színhez (fehér, fekete, szürke) és külön oda vagyunk a felső fém kezelőpanelek szintén eltérő színeiért, ami a szürkénél bronzos, a feketénél antracit, a fehérnél pedig natúr alumínium színű. Ezek az apró igényes részletek még tovább emelik az Audio Pro ázsióját a szemünkben, nem is beszélve a kezelő szervek finom, de határozott kattanásairól, ami megint csak ékes bizonyítéka a minőségi anyaghasználatnak.
Az említett hangszórók mögött is alapos szteroidkúra zajlott le, ugyanis a beépített D-osztályú erősítő, csak a mélyközépsugárzónak 130 W, a két magassugárzónak pedig 30-30 W teljesítményt pumpál, így összesen tehát 190 W teljesítményre képes ez a kis szépség, ami igazán bíztató adat.
A hangrendszer hátulján található reflexnyílásnak az előbb említett impozáns részleteknek köszönhetően sikerült egy 41 Hz-23,5 kHz-es frekvencia-tartományt ígérnie a gyártónak, ami viszont már igen erőteljesnek mondható, de majd a meghallgatás során kiderül, hogy mi is igaz ebből.
A törpe zseni
Mielőtt elkezdünk az Audio Pro C20 hátlapján lévő lehetőségekről áradozni, kicsit még elmazsolázgatunk a belsejében feszülő tudástár részleteiben.
Hogy napjainkban mit is jelent egy vezeték nélküli all in one hangrendszer? Azt, hogy ha nem akarjuk, semmit sem kell csatlakoztatni hozzá, hogy maximális zenei élvezetben legyen részünk. Hogy ehhez mi kell?
Nos, legalább egy Bluetooth-os forrás, amit a C20 már az 5.0-ás verzión kínál, de ha hálózati is rendelkezésre áll, akkor valóban megnyílik a Világ. Méghozzá a legigényesebb zenei Világ ahol azonnal rendelkezésre állnak az olyan szolgáltatók, mint a Qobuz, Spotify, TIDAL, Amazon Music, Deezer, természetesen a végtelen mennyiségű net rádiók, valamint az Airplay és a Google Cast (24 bit/96 kHz-ig!) is mind a zenehallgatás felsőbb szintjeit támogatja. Ezeket multiroom rendszerben képes az egész házban megosztani bármilyen hasonló képességű Audio Pro készülékkel, így egy zseniális vezérlő alkalmazás segítségével bárhol élvezhetjük kedvenc zenéinket.
Ez eddig szinte már több is annál, mint amire szükségünk lehetne, de hát az Audio Pro szerint miért érjük be ennyivel? És milyen igazuk van! Ha egy vérbeli zene fan igényes zenehallgatásról beszél, akkor garantáltan nem a fent említett streaming szolgáltatók fognak először eszébe jutni, hanem a VINYL!
El is érkeztünk a minden állkapcsot a földre juttató hátsó panelhez. ÉS IGEN! Végre egy helyen az összes értelmes digitális és analóg bemenet, beleértve a phono (MM) lehetőséget is, ezzel ötvözve a klasszikus zenei szertartások velejét a modern technológia kifinomultságával. Sőt, mivel a C20 multiroom rendszere képes tovább streamelni a rajta lejátszott anyagot, kedvenc lemezünk dallamait a rendszer bármelyik hangszóróján élvezhetjük, nemcsak azon, amire csatlakoztatva van a lejátszó. Imádjuk!
És mit imádunk még? Hogy a C20-as nem fogja hagyni, hogy csak azért, mert a zenehallgatásra minden létező lehetőséget felkínál, mégis elsétáljunk és vegyünk egy sounbar-t vagy esetleg egy olcsóbb házimozi rendszert a filmjeinkhez. Fenét!
Kapunk tőle egy optikai és egy HDMI ARC bemetet is, sőt, ha esetleg telhetetlen basszus rajongók vagyunk, még egy SUB kimenetet is (akár a saját SW-5 vagy SW-10-hez), hogy tényleg ne tudjunk semmibe belekötni, és ezzel már valóban egy szó szerint all in one hangrendszerré nőtte ki magát, mert aki ennyi lehetőséggel nem tud megelégedni, az nem zenét hallgatni és filmezni akar, hanem kötekedni.
Na persze tapasztalatink szerint manapság már a technológia lehetővé teszi ezt a temérdek funkciót, de ahhoz, hogy ezek úgy is működjenek, ahogy az meg van írva és még a hangzás is felülmúlja az elvárásainkat, oda már bizony tudni is kell valamit.
Meghallgatás
Szeretnénk előre bocsátani, hogy abban a pillanatban, ahogy az Audio Pro C20 megérkezett hozzánk, azonnal kaptuk szét az aktuális soundbar-unkat, mert ha már ilyen kis agytröszttel van dolgunk, ki is akarjuk belőle facsarni tudásának minden cseppjét.
Mivel a fent említett méretekkel rendelkező hangdobozról van szó, sajnos a talpon álló tévé készülékekhez sansza sincsen, de szerencsére nálunk egy megfelelően magasra rögzített konzolon néz ránk a képernyő, úgyhogy azonnal el is foglalta ez a gyönyörű fekete szépség a helyét a tv alatt.
A beüzemelés a korábbi modellekhez hasonlóan relatív gyorsan végbe ment, az Audio Pro App azonnal átvette az irányítást, ellenben távvezérlő nincs hozzá, így ami az applikációról nem elérhető, azért a hangszóró tetejéhez kell sétálnunk (pl. bemenet választó).
A kíváncsiságunk azonnal a zenei értékek felé hajlott így néhány napnyi bejáratás után átadtuk magunkat az élvezeteknek, és bizony meg is érkeztünk az első pár perc után.
Ez a cucc zseniális! Szinte 90%-ban minden ilyen méretű készüléknél azonnal hiányérzetünk volt a basszusok terén, de a C20 esetében azt a bizonyos SUB kimenetet még órák/napok múltán is olyan feleslegesnek éreztük, mint az index kart azokban a bizonyos három betűs autókban! (nem, nem az UAZ.)
Tesztünk elején igényesebb és finomabb hangszeres zenékkel próbáltunk fogást találni vendégünk előadásában, de Norah Jones, Diana Krall vagy éppen Gregory Porter sem tudták zavarba hozni a C20-at ellenben lehengerlő energiával, élettel és érzelmekkel teli énekhangokkal döbbentette meg az egyszemélyes publikumot ez a "kis" zenedoboz, de az igazi élményt, az éneket kísérő hangszerek adták. Feszes, tűpontos és telt basszusokra épülő húros vagy fúvós hangszerek adták meg a teljes képet. Tovább haladva a hangszeres vonalon John Williams Mester zongorájának testességét is olyan dinamikával adta át a C20, ahogy eddig szinte egy hasonló kvalitású hangszórótól sem hallottuk még, de ahogy lassan haladtunk a könnyedebb vagy zúzósabb stílusok felé, az az érzésünk támadt, hogy a java még vissza van.
A masszívabb hangzásokhoz érkezve még egy-egy Slipknot vagy Korn albumnál sem éreztük a mélysugárzó hiányát, de 60-70% feletti jelszinten már érezhetően súrolni kezdtük a C20 határait. Ekkor még hip-hop, vagy dübörgősebb elektronikus zenéknél sem esett szét a hangkép és még ezeknél is elképesztően masszív basszusokkal rezgette a bútorokat, miközben a teljes frekvencia-tartomány egységes és élvezhető maradt.
Nyilvánvaló tény, hogy mivel egy darab egységről beszélünk, a téralkotása hiányos volt, de önálló hangszóróhoz képest hatalmas aurát varázsolt maga köré. Több hétig nyüstöltük az összes kedvencünkkel, de a kárörvendő hifisták legnagyobb sajnálatára sem tudunk negatívumokról beszámolni. Nyilván nem egy több milliós csöves high end rendszer melegségét vagy részletességét adja, de egy jó középkategóriás hifi-vel minden téren ringbe szállhatna, a sztereó képet leszámítva persze. Ha csak nem veszünk belőle kettőt!
De ha már akad egy HDMI ARC aljzat is hátul, még szép, hogy filmeken is alaposan megnyúztuk a C20-at. Nyilván nem erre a célra tervezték, és nincs is benne mindenféle irányba harsogó Atmos vagy szélességi stb. hangszórók tömkelege, mégis valamit eltalált ezen a téren az Audio Pro! A dinamikus, fémes és dübörgésekkel teli akciójelenetek a Ready Player One, vagy az Alita-Battle Angel jeleneteiben nemhogy szubládával rendelkező alap soundbar-okat is megszégyenített, hanem ezeket mind mélysugárzó nélkül tette! A párbeszédek kiemelés nélkül is határozottak, tiszták és érthetőek voltak, a zenei jelenetek például a Green Book-ban vagy az Elvis-ben pedig olyan szintekre törtek, amiről legfeljebb csak a csúcskategóriás hangrudak képesek, jó esetben szintén egy mélysugárzóval karöltve.
Teljesen mindegy tehát, hogy az Audio Pro C20-at milyen tartalommal próbáltunk kihozni a béketűréséből, talán az egyetlen funkció, amit nem tud, hogy vízálló és akksis legyen. De viccet félretéve, ha valaki megkérdezi, hogy mi is a vérbeli all in one hálózati hangrendszer definíciója, akkor mostantól kezdve csípőből fogjuk rávágni a választ!
Összegzés
Az Audio Pro ismét egy újabb szintre emelte az all in one hálózati lejátszó fogalmát. A C20 nem csak egy gyönyörű hangdoboz bármilyen színben is szerezzük be, hanem minden létező modern zenei platformot egyesít a klasszikus és örök vinyl élvezetével és akár még "házimozis" élményt is képes a filmjeikhez varázsolni, mindezt lenyűgöző hangminőséggel, erővel és dinamikával párosítva. Kell ennél több? Ha igen, akkor hozzácsaphatunk egy mélysugárzót is, és onnantól kezdve már csak a szomszédok haragja szabhat gátat az Audio Pro C20 örömszerző képességeinek. Tétovázás nélkül állíthatjuk, hogy az egyik legjobb mindenes, amivel eddig találkoztunk és bátran ajánljuk mindenkinek, aki tényleg egyetlen megoldást keres mindenre, ami zene vagy mozi.
Műszaki adatok
Erősítő: |
D-osztály 130 W (mélyközépsugárzó) + 2x30 W (magassugárzók) |
Magassugárzó: |
2 db 25 mm-es |
Mélyközépsugárzó: |
165 mm-es |
Frekvencia-tartomány: |
41 Hz-23,5 kHz (± 6 dB) |
Keresztváltási frekvencia: |
2200 Hz |
Bemenetek: |
1 pár RCA, phono RCA (MM), optikai (PCM), HDMI ARC, WiFi, Bluetooth v5.0 |
Kimenet: |
mélysugárzó (SUB) |
Streaming szolgáltatások: |
TIDAL, Spotify, Qobuz, Amazon Music, Deezer, Airplay 2, Google Cast, Tune In Netradio |
Támogatott audio formátumok: |
MP3, WMA, AAC, FLAC, Apple Lossless |
Teljesítmény-felvétel: |
10,2 W |
Készenléti teljesítmény-felvétel: |
1,6 W |
Színek: |
fehér, szürke, fekete |
Méretek: |
410 x 196 x 220 mm |
Tömeg: |
6,2 kg |
|
|
|
|
Mérleg
+ Nagyon jó hangminőség
+ Mélysugárzó nélkül is erős basszusok és dinamika
+ Phono bemenet
+ Szub kimenet
+ HDMI ARC
+ Példás, mindent lefedő szolgáltatáscsomag
+ Példás megépítés és anyaghasználat
+ Kiváló ár/érték arány
- Nagyobb hangerőn korlátozott tartalékok
- Nincs távvezérlő
Szubjektív vélemény
Hangminőség filmekkel: |
4,5 |
Hangminőség zenével: |
5 |
Kivitel: |
5 |
Kezelhetőség: |
5 |
Szolgáltatások: |
5 |
Formaterv: |
5 |
Ár/érték arány: |
5 |
Forrás: AV-Online.hu