Amikor egy gyártó új termékkel bővíti kínálatát, alapvetően három lehetőség van: egy régebbi terméket újjal cserél le; új termékcsaládot gyárt, amely betölti a költségvetési tartományban lévő lyukat; vagy olyan új termékcsaládot vezet be, amely teljesítmény és ár tekintetében szakít a (legalábbis belső) hagyományokkal. A Cambridge Audio az Edge NQ előerősítővel utóbbit választotta.
Felépítés és design
Az Edge NQ nem a szokásos ezüst vagy fekete doboz. Fizikailag nagy, több, mint 10 kg, de lekerekített sarkokkal és minimalista előlappal rendelkezik, egy kapcsolóval, egy gombbal és egy szerény méretű színes kijelzőpanellel, ami megjelenésében inkább a Classé-t idézi. Funkcionalitását tekintve az Edge NQ egy streaming eszköz, digitális-analóg átalakító és analóg előerősítő egy dobozban.
A támogatott digitális audioformátumok közé tartozik a WAV, FLAC, ALAC, AIFF, WMA, MP3, AAC, OGG Vorbis, valamint a DSF és DFF DSD formátum. Az elfogadott streaming protokollok közé tartozik az RTSP, MMS, HTTP, HLS és DASH. Még HDMI bemenettel is rendelkezik, ARC képességekkel. A Cambridge Audio szerint az Edge NQ-t „egy egyedi PCB-vel (nyomtatott áramköri lap) tervezték, amely egy DC-kapcsolt topológiát használt, ez a hagyományos kondenzátorokat helyettesítette az áramkörben”.
Csatlakoztatás
Az Edge NQ rendszerbe való beszerelése könnyű és egyszerű volt. Ethernet-hálózatomhoz vezetékes kapcsolaton keresztül csatlakoztattam, de Wi-Fi-n keresztül is lehetséges. A csatlakoztatás után az Edge App segítségével lehet konfigurálni és testre szabni a beállításokat. Az Edge NQ vezeték nélküli bemeneti lehetőségekkel is rendelkezik Bluetooth (AptX HD), Airplay, Chromecast, Spotify, Tidal és internetes rádió számára. Emellett akár két csatlakoztatott USB-meghajtót, valamint egyvégű és szimmetrikus analóg bemeneteket is fogad.
Az Edge App lehetővé teszi bármelyik bemenet átnevezését, valamint a nem használtak kikapcsolását. Még kisebb készüléken is könnyen olvasható és használható az alkalmazás. Az Edge NQ-t a mellékelt távirányítóval is lehet vezérelni. Ez rendelkezik az összes szokásos gombbal a hangerőhöz a forrás kiválasztásához, valamint a streaming források szüneteltetéséhez/lejátszásához. A legfontosabb gomb, a némítás, központi helyen található, és egy pillanat alatt könnyen elérhető. A rendelkezésre álló kimenetek közé tartozik egy pár egyvégű RCA és egy pár szimmetrikus XLR analóg kimenet, de digitális kimenet az nincs.
Teljesítmény
Az Edge NQ a zenét rendkívül élethűen reprodukálja, a basszus hatásos, kiváló dinamikával és ütőerővel, és bár a basszus és az alsó középsugárzás testes volt, nem volt vastag vagy lassú. Ennek demonstrálására jó volt a Martin Jensen és Olivia Holt „16 Steps” című felvétele. Az alacsony szintetizátor basszus részek nem zavarták a közép basszust.
Amikor kipróbáltam az Edge NQ fejhallgató-erősítőjét, lenyűgözött az a képessége, hogy a fejhallgatótípusok és impedanciák széles skáláját szinte gond nélkül kezelte. A 117 dB érzékenységű Empire Ears Phantom CIEM-re váltva nagyon alacsony szintű folyamatos tik-tak-tik-tik-tik-et hallottam, amely nem változott a hangerő vagy a bemeneti beállítások alkalmával. Bár a zenelejátszás közben nem hallottam a zajt, a csendek alatt zavaró volt. Talán az Edge NQ következő firmware-frissítésében szerepelhetne egy magas/alacsony erősítésű fejhallgató-erősítő beállítás, amely kiküszöbölné ezt a problémát.
Összegzés
Az MQA és a natív Qobuz támogatás hiányát leszámítva (ami egy firmware frissítéssel megváltozhat), a Cambridge Audio Edge NQ DAC/Pre/Streamer minden bizonnyal mindent nyújt, amit egy audiokomponenstől elvárhatunk. Saját vezérlőalkalmazással, dedikált távirányítóval és elegáns megjelenéséhez illő, kitűnő hangzással rendelkezik. Bár vannak olcsóbb komponensek, amelyek képesek megismételni az Edge funkcionalitását (gyakran a Roon alkalmazás hozzáadott támogatásával), nincs olyan, amelyik ezt olyan magabiztossággal és az Edge NQ általános fizikai és ergonómiai stílusával valósítja meg.
(Herskovits Tamás)
Forrás: Sztereómagazin.hu