Egy kis sajtot valaki?
A Focal egyike a legismertebb francia hifi neveknek, de valószínűleg sokan ismerik autóhifis és hangstúdiós körökben is. Az utóbbi években szinte mindegyik high end fejhallgató megfordult szerkesztőségünkben, melyet otthoni vagy utazás közbeni zenehallgatásra tervezett a cég. Az első Focal füles, amivel foglalkoztunk, a vegyes érzéseket kiváltó Spirit One volt. 2013-ban 60 000 forintos árával erős középkategóriát képviselt. Akkor még közel sem voltunk biztosak abban, hogy folytatódik a fejlődés. Idővel jöttek olyan high end egzotikumok is, mint az elit kategóriás Focal Utopia, vagy annak megfizethetőbb változata, az alumínium-magnézium ötvözet membránt tartalmazó Clear Mg.
Talán kicsit elvitte őket a La Marseillaise dallama. Olyan paletta lett munkájuk gyümölcse, ami audiofil mércével komoly, de hétköznapi zenekedvelőknek kevésbé elérhető árkategóriát testesít meg. Ezért örvendetes a Hadenys megléte, melynek színe és mintája kísértetiesen hasonlít a Clear Mg-re. Viszont kevesebb, mint feleannyiba kerül. Hozzá kell tenni, nem kimondottan filléres tétel: e sorok írásakor 279 990 forint. Mit nyújt cserébe?
Küllem
Fő vizuális eltérés a korábbi Focal fejhallhatókhoz képest az átalakított fejpánt és Y-idom (vagy ahogy angolul nevezik, yoke). A gyártó úgy döntött, átveszi azt az összecsukható, kisebb méretű mechanikát, amit korábban a Bathys Bluetooth fejhallgatón alkalmazott. Így (végre) kapunk egy otthoni használatra szolgáló Focal fejhallgatót, ami könnyebb és kevesebb helyet foglal, mint a high end fenevadak. Ha akarjuk, könnyebben tudjuk vinni magunkkal akár munkahelyre vagy nyaralni. Jár hozzá egy farmer hatású szövettel bevont, kemény falú védőtok is. Korábbi tesztek során ódákat zengtünk a divatáruházak polcaira illő Focal fejhallgatós táskákról, ez kicsit elmarad azok nívójától, de azért továbbra is csinosabb, mint az átlag.
Másik tartozék az 1,8 méteres kábel, mely a drágább modellektől eltérően nem kettő, hanem egyetlen köpenyből áll és fém helyett műanyag házas csatlakozókkal rendelkezik. Mindkét vége 3,5 mm-es sztereó Jack dugó. A forrás felőli oldalra egy 6,3 mm-es adapter (szintén része a csomagnak) került. Ahogy fentebb szó esett róla, a Hadenys külseje a Clear Mg-vel mutat hasonlóságot, ami különösen a méhsejt mintájú külső rácsra és a barna színre értendő. Ha közelről szemügyre vesszük, kiderül, hogy a franciák eszközöltek néhány egyszerűsítést, valószínűleg a kedvezőbb ár érdekében.
A fülpárnák nem a prémium modellek perforált szövetét, hanem egy egyszerűbbnek tűnő szövetborítást kaptak. Ugyanez az anyag található a fejpánt belső oldalán, mely keskenyebb és kevésbé párnázott, mint a high end rokonok esetében. De az összkép egyáltalán nem olcsó érzetű. Az igényességet jelentősen befolyásolja, hogy a Hadenys szárbetétje fém, a hídat és hangszórókamrát összekapcsoló Y-idoma pedig magnézium anyagú. Kézben tartva kifejezetten exkluzív hatást kelt, ráadásul (ez az, ami először feltűnt a tokból kivéve) jelentős súlycsökkenés érződik a korábbi Focal formatervekhez képest. Mindössze 294 grammos a fejhallgató. Átlagosan 150 grammal nehezebb audiofil felmenőihez viszonyítva ez a kis különbség is tud hozni nagy eltérést hosszútávú komfort tekintetében. Kényelem szempontjából mi nem találtunk kifogásolni valót.
Hangminőség
A vizuális hasonlóság és alumínium-magnézium membránanyagon alapuló hangszórótechnológia ismeretében kíváncsiak voltunk rá, hogy milyen párhuzamokat fogunk tapasztalni a Hadenys és több, mint kétszer drágább Clear Mg között. Az olcsóbb fejhallgató logikusan nem érte utol nagyobb rokonának levegős, átlátszó hangkarakterét, mesteri színpad tagolását, viszont sokat megőrzött belőle. Hasonlított hozzá, de a halkabb részletek tónusát és irányát általánosabb, felületesebb módon kezelte - a mélyhangokat pedig lazábbban, több lendülettel. Komolyzenét lágyabban adott át, könnyűzenére lelkesebb, erőteljesebb társ volt.
A tesztelés során lejátszott első, majd napokkal később, utolsó zeneszám meghallgatása után is az volt egyéni meggyőződésünk, hogy a Focal mérnökei ezúttal olyan karaktert tűztek ki célul, ami kissé melegebb, kellemesebb tónusban ad elő kevésbé profin kevert, vagy régebbi technikákkal kidolgozott albumokat is. Komolyabb elektronika biztosítása esetén finom, enyhén telt basszust nyújtott a füles, bársonyosan puha középső frekvenciákkal és elegánsan kifejezett, bántás nélküli magas hangokkal. A laza, harsány élt mellőző hangzást térben mozgó, elegánsan elhelyezett részletekkel kombinálta. Mit jelent ez?
Korábban a Bathys (és más zárt, akár lényegesen drágább Focal fejhallgatók) remek színpadképet rajzoltak a fejbe, de azokból hiányoltuk az ütős hangszerek, keményebb zenei ütemek kifejezésére szolgáló erőt, testességet. Ezúttal, ha erősebb lendületű, intenzív basszusra épülő zeneszámokra került sor, tesztalanyunk nyitott környezetben dolgozó hangszórója szabadabb, bátrabb mozgással követte le a dinamikus, ütős, morajló hangrészleteket. Kissé meleg irányba húzta az összképet, de közben fülnek jól eső, kifejezetten kellemes ábrázolást biztosított.
Másik meghatározó részlet, amiért egyáltalán van értelme komolyabb fejhallgatóra költeni, a térhatás megjelenítése. A Hadenys kicsit selymes, lágy magashang megjelenítése ellenére ügyesen kifejezte a közeli és távoli részletek közti különbséget. Yuja Wang - Sonatas & Etudes c. albumát hallgatva jókora burokban teljesedett ki a zongora. Nem kaptunk olyan tág és mély hátteret, mint korábban a drágább Focal alternatívák esetében, de anélkül is pontosan követni tudtunk minden egyes billentyűt. Hozzátett a hitelességhez, hogy nem csak egy síkban szólt a hangszer a fejen belül, hanem a klaviatúra mélyebb és magasabb hangjai eltérő irányait is érzékeltük. A virtuózi játék és a halhatatlan zeneszerzők által megírt dallamok korábban, olcsóbb fül- és fejhallgatón is remek hangulatot, élvezetet garantáltak. Amiben a franciák jövevénye különleges volt, hogy neutrális, semleges alapokkal továbbította a zongoristanő játékát, de a stúdiós szigor helyett gyengéden, finoman kibontva. Koncertélmény, csak a szokásosnál kényelmesebb "székből" ülve.
A gazdag részletességre optimalizált nyitott dinamikus fejhallgatók esetében előfordul, hogy óvatosabb (gyengébb) basszusábrázolással dolgoznak. Utóbbi a keményebb zenei stílusok esetében többé-kevésbé sovány és erőtlen hangélményt okozhat. A Focal fülese abban volt ügyes, hogy a kimért jelleget egy kis bátorsággal és lazasággal kombinálta, amit főleg a mélyhangokba csempészett be. A Muse - The Resistance albuma (mely 2011-ben megkapta a legjobb rockalbumnak járó Grammy-díjat) pontosan ezért jött át kellő súllyal és drámával. A korábban kipróbált, inkább analitikus és steril irányba billenő fülesek esetében előfordult, hogy a lábdob keménysége és a basszusgitár különleges, szintetizátor szerűen effektezett tónusa érdektelen, száraz módon jelent meg. A Hadenys egyszerűen kifogástalan erőelosztással, zamatosan, színesen hozta vissza az angol rockegyüttes egyik (vagy éppen leg)sikeresebb lemezét. Temérdek alkalommal belehallgattunk az utóbbi 15 évben, de csak kevés fejhallgató tudta megtalálni azt az arányosságot, ami a basszus "húsához" és Matt Bellamy digitálisan visító elektromos gitárjához ilyen jól állt.
Ahogy további könnyűzenei előadókra sor került (Linkin Park, Massive Attack, Gramatik), annál inkább bebizonyosodott, hogy a Hadenys egyáltalán nem spórolt a basszussal. Nagy erővel adta át az intenzív ütemeket, de közben a finomabb részletek laza, kötetlen jellege is megmaradt. A korábban kipróbált, magasabb kategóriás Focal fejhallgatók kétségtelenül pontosabb, szigorúbb módon viszonyultak az 50 Hz alatti frekvenciákhoz. Az érzékelhető energiatöbblet ellenére mégsem tudtunk neheztelni a Hadenys-re. Bőkezűsége jó érzést, mosolyt váltott ki, egyszerűen kedvelhető és könnyen befogadható hangzást, ami hosszabb távon sem okozott fejfájást.
Dicséretes, hogy a szubbasszus frekvenciák is magabiztosan indulnak, ez nem az erő, hanem az információmennyiség miatt pozitív adottság. Jó, azért mélyhang energiával sem szerénykedik a Focal Hadenys, ha az összképhez viszonyítjuk, látszik, hogy 50-60 Hz körül még 3-4 dB-vel hangosabb, mint az emberi énekhang jelentős hányadát hordozó, középső frekvenciák. A 9 kHz-es kiugrás szemmel nézve aggasztó lehet, de a valóságban, füllel inkább lágy, jóleső magas hangokat kapunk. 10 kHz fölött látványos beesés figyelhető meg, a finoman lecsengő, térbeli részletek és mikro-dinamika itt fészkel(ne), igen, ebben volt jobb a Clear Mg (több, mint kétszer annyiért).
Végszó
Minél több fejhallgatót kipróbál valaki, annál könnyebb lesz felismerni a Focal Hadenys pozícióját és jelenlegi kínálatban megtestesített értékét. A hifi fejhallgatók sokszor érzelmi, vagy éppen analitikus sznobizmusként tálalják a hanginformációt. Utóbbival nem lenne gond, de az átlagembernek nem könnyű félmilliós, vagy éppen milliós összeget fizetni a "kényeztető" hangzásért. Ha stúdiós irányba megyünk, akkor lehet, hogy kimértebb és pontosabb hangzást kapunk (akár a Hadenys árának töredékéért), de az hosszabb távon aligha lesz kellemes, főleg, ha kicsit komplexebb műsor vagy az átlagosnál magasabb jelszint (hangerő) mellett próbálunk zenét hallgatni.
Ez a fejhallgató a megfelelő elektronikával rendkívül hosszan hallgatható, kellemes karaktert nyújt. Klasszikus zenékre bársonyos, természetes arcát veszi elő. Keményebb műfajok, elektronikus vagy rockzene esetén megvadul a basszusa és beindul a mosolygenerátor. És közben megállás nélkül árasztja a részleteket. Nem biztos, hogy egy hétköznapi hifi bolondnak ennél többre lesz szüksége. A magas frekvenciák lehetnének kicsit levegősebb jellegűek, kevesebb műanyag külső borítással, de akkor senki nem venné meg a Clear Mg-t és társait. Kétségtelenül van helye a Hadenys-nek, bölcs lépés volt beékelni a kínálatba. Válogatós fejhallgatókeresőknek, akik 200-300 ezer forint keresnek mindenevő otthoni fülest (ami kisebb tömege miatt még kényelmesebb, mint a "nagy" Focal alternatívák), ideje elővenni malacperselyt.
Műszaki adatok
Rendszer típusa: |
fül köré illeszkedő (over-ear), nyitott |
Hangszóró: |
40 mm-es, dinamikus, "M-alakú" alumínium/magnézium dómos membránnal |
Frekvencia-tartomány: |
25 Hz-22 kHz (+/-3 dB) |
Impedancia: |
26 Ohm |
Érzékenység: |
100 dB (1 mW, 1 kHz) |
THD: |
0,2% (1 kHz, 100 dB SPL) |
Max SPL: |
105 dB SPL |
Csatlakozó: |
3,5 mm-es Jack (6,35 mm-es Jack adapter) |
Kábelhossz: |
1,8 m |
Tömeg: |
294 g |
Ár (a cikk megjelenésekor): |
279 990 Ft |
|
|
|
|
Mérleg
+ Sokoldalú hangkarakter, klasszikus és könnyűzenei stílusokra is frappáns reakcióval, gazdag basszussal, kellemesen lágy magas frekvenciákkal és könnyű, semleges középső hangokkal
+ Drágább rokonainál jelentősen könnyebb, ezáltal a hosszútávú komfortja még jobb
+ A Focal nagyobb fejhallgatóihoz képest jelentősen kedvezőbb áron kapható
+ Összecsukható, jobban hordozható, mint a hagyományos nyitott hifi fejhallgatók
- A megfizethetőbb kivitel érdekében több műanyag, kevésbé tekintélyparancsoló megjelenés
- A nyitott kivitel szokásos hátrányaival (nincs zajszigetelés) számolni kell
Szubjektív vélemény
Hangminőség: |
5 |
Kivitel: |
4,5 |
Stabilitás: |
5 |
Zajelnyomás hatékonyság: |
1 |
Komfort: |
5 |
Szolgáltatások: |
4 |
Formaterv: |
4 |
Ár/érték arány: |
5 |
Forrás: AV-Online.hu