Akár végállomás is lehet
A fejhallgatós világban megfigyelhető, hogy rendszeresen jelennek meg egymásra licitáló termékek, ahogy időről időre a gyártók újabb technológiákat, gyártási metódusokat fedeznek fel. Ennek valószínűleg nem annyira örülnek az inkább ár-érzékeny vevők. Egyszer azt látják, hogy a csúcsminőség már X összegért hozzáférhető, 10 évre rá pedig 2x és 4x áron is temérdek opciótól roskadoznak a szaküzletek polcai. Hol húzzuk meg a határt, ha egyszerűen csak egy világszínvonalú, magas minőségű fejhallgatóval szeretnénk otthon élvezni a zenét?
Saját tesztelői perspektívánkból azt látjuk, hogy durván 500 000 és 1 000 000 Ft közötti sávban érdemes gondolkoznia annak, aki a belépő és középkategória kompromisszumait nem akarja. Így is előfordulhatnak apró hiányosságok, de ebben a mezőnyben már nehéz "mellé lőni". Rengeteg kiváló otthoni használatra tervezett fejhallgatót lehet venni a megnevezett sávban, melyek többsége elhiteti a hallgatóval, hogy tudata a zene centrumába teleportált. Hozzá kell tenni, amit mindig megjegyzünk, hogy a high end kategória teljesen szubjektív. De mivel a HiFiMAN Arya Organic nem rejti véka alá technikai részleteit, könnyű megérteni, hogy mi a hozzáadott plusz. A belépő és középkategóriás riválisokban nincs Stealth mágnest és nanométeres vékonyságú membrán.
A HiFiMAN kínálata meglehetősen szerteágazó, középkategóriától indul és az Arya Organic fölé is bőven elér. Nincsen szériákra bontva a gyártó kínálata, ehelyett önálló modellek vannak, melyek többé-kevésbé osztoznak a kulcs technológiákon. Az NTD (Nanometer Thickness Diaghragm) membrán is ilyen részlet. Anyagvastagsága olyan csekély, hogy átlátni rajta. Állítólag rendkívül bonyolult ilyen vékony anyaggal dolgozni, viszont alacsony tömege által gyorsabb reakciót és alacsonyabb torzítást nyújt. A síkmágnes (planar magnetic) kihívása, hogy nemcsak a hangszóró külső, hanem belső (fül felőli) oldalán is mágnesek sorakoznak. Utóbbiak nem ideális esetben akadályt jelentenek a hanghullámoknak. Megfelelő tervezés hiányában a köztük átjutó és sík felületükről visszaverődő levegőmolekulák elszínezik a hangot. A cég közleménye alapján olyan mágnest fejlesztettek ki (Stealth Magnets Design), amely akusztikai értelemben láthatatlan. Nem véletlen a bordás külső lemez sem. Úgy alakították ki a struktúráját, hogy hatékonyan kieressze a hanghullámokat.
Utóbbiból és a képek alapján kiderül, hogy az Arya Organic nyitott fejhallgató. Zárt alternatívákat is tartalmaz a HiFiMAN kínálata, de a termékleírásból egyértelműen érzékelni lehet, hogy aki a legjobb hangzást akarja, annak a nyitott kivitel ajánlott.
Küllem
Ami fotók alapján nem egyértelmű, hogy a füles óriási. Valószínű, hogy a korábban kipróbált síkmágneses fejhallgatókhoz hasonlóan nála is azért kellett a méret, hogy kellő mennyiségű levegőt megmozgasson, aminek különösen a mélyebb frekvenciáknál és dinamikus részleteknél jelenik meg az előnye. Házának teteje bőven a halánték fölé ér, perforált kárpitozású párnáiban jókora helyet alakítottak ki, aminek előnye, hogy nagyobb füllel rendelkezők is komfortosan tudják használni. Felülről nézve látszik, hogy a fülpárnák bélése ferde, ezáltal a fejhallgató jobban felveszi a koponya formáját.
Az anyaghasználatot és gyártási minőséget illetően prémium minőség adott, elégtételként a viszonylag magas árért cserébe. A korábban kipróbált ANANDA-BT, Deva Pro vagy Sundara fejhallgatókhoz képest az Arya Organic megjelenése könnyedebb, letisztultabb. Ráadásként sokat dob rajta, hogy házának éle valódi fa. Esztétikus a mattfekete Y-idom és hangszórórács is, melyeket CNC-marással alakítottak ki. A fej felső részével rugalmas és széles pánt illeszkedik. Jobb és bal oldalán egy-egy rögzítőelem tartja a fémhídhoz, melyeket felfelé vagy lefelé elmozdítva markáns kattanással állítható be a felhasználónak megfelelő méret.
Monokristályos rézvezetőt tartalmazó, kb. 1,5 méter hosszú kábelt mellékelnek a füleshez. Utóbbit szabványos Jack dugókkal szerelték (3,5 mm-es a fejhallgatóba és 6,3 mm-es a forrásba illeszkedő rész). Mivel moduláris, igény szerint lecserélhető akár szimmetrikus alternatívára.
Az összkép elegáns és lényegre törő. Ha valamit feltétlenül kifogásolni kellene ezekből, legfeljebb annyi, hogy a nagy Jack külseje olcsó hatású műanyag, hasonló összegű füleseknél már törekedni szoktak az exkluzívabb fém házra. Másik részlet, ami kissé szemet szúrt, hogy már első méretállítás után is lekopott a fémhíd belseje, ahogy eltoltuk rajta a rögzítő elemet. Igaz, hogy valószínűleg nem sokszor fognak méretet állítani a leendő tulajdonosok, de erre korábban más HiFiMAN termékeknél is felfigyeltünk, talán megérdemelne egy frissítést.
Használat közben
Hatalmas mérete ellenére tesztalanyunk egyáltalán nem érződött bumfordinak, csak ha tükörbe néztünk. Az óriási párnáknak köszönhetően kiemelkedő komfortban volt részünk. A széles, rugalmas fejpánt egyenletesen eloszlatta koponyánkon a 440 grammos tömeget. A nyitott kivitelből eredő szokásos kompromisszumokat kénytelenek voltunk elfogadni (minden hang behallatszott és az éppen lejátszott zene is kiszűrődött), de összességében érzékeltük a gyártó magas szintű kényelemre törekvését. Eleinte furcsa volt, hogy a kábel Y-elosztója köldökmagasságig ért. Séta közben a ruházatnak verődő kábel kis mértékben behallatszott, de bennünk az a gyanú élt, hogy az Arya nem szüntelenül mászkáló, hanem inkább nyugisan ücsörgő felhasználóknak készült.
Hangminőség
Alapos bejáratás után sor került a kritikus meghallgatásra, mely saját RME ADI-2 DAC FS használatával történt. A HiFiMAN Arya Organic három tulajdonságával okozott őszintén kellemes meglepetést. A sztereó színpadot, különösen a központi szakaszt elképesztő, holografikus blokként jelenítette meg a fejben. Másik zseniális adottsága volt az általános dinamika és közvetlenség. Minden részletet eleven, gyors módon jelenített meg, de erőszakosság nélkül. Végül basszusban is igencsak gazdag textúrát és határozottságot adott, aminek köszönhetően mindenevő benyomását tette. A korábban kipróbált, dinamikus hangszórós, nyitott high end fejhallgatók zöme nem tudta olyan teltséggel és erővel átadni Post Malone, Trentemoller, vagy Linkin Park, netalán a Massive Attack unalomig ismert ütemeit. A HiFiMAN magabiztosan adta át a 40 Hz alatti mélyhangokat is. Diszkós pumpálás nélkül, fegyelmezetten is ment neki, bár ez általánosan melegebb karaktert, kissé fűtött összképet eredményezett.
Pink Floyd - Time c. számát hallgatva más a bevezető szintetizátorbúgás is döbbenetesen hatott. Remek felbontással és erőelosztással jött át, a lábdob pedig még azt is felülmúlta. Nehéz szóban megfogalmazni, hogy milyen magasszintű életteliséggel, közvetlenséggel jött át a rockegyüttes kultikus darabja, pedig korábban több tucatnyi fülesen meghallgattuk. Tetszett, hogy egyfajta gördülékeny, olajozott dinamikára épült az egész mű. A cintányér és torzítós gitár hangja kissé lágy, analóg módon jelent meg. A legapróbb lecsengéseket kicsit fakón ábrázolta a fejhallgató, de színpad tagolásban és hangszer szeparációban rendkívül profinak bizonyult.
Zeneileg mindenevő hangszórót kreáltak a HiFiMAN mérnökei. A rock és elektronikus zsánerek mellett még rátermettebb és komolyabb módon reagált klasszikus zenére. A Claudio Abbado által vezényelt Vivaldi: A Négy Évszak temérdek érzelmet és drámát zúdított ránk. A hegedűt kicsit folyós, lágy módon ábrázolta a fejhallgató, de az élesebb részleteket egyáltalán nem tompította. Különösen a rövid, kiugró részletek követésében találtuk zseniálisnak. Ahogy a vonósok hullámzása megtörte a csendet, szinte összerezzentünk. Csukott szemmel megkaptuk a "zenekar a fejben" illúziót. A fúvósokat, cintányérokat hajlamos volt kissé lazán, vastag körvonallal ábrázolni. Utóbbi önmagában pontatlanság volt, de az összkép, a mozgalmas színpad és mesteri dinamika kezelés bőven kompenzálta.
Post Malone - Wow. C. száma nem kimodottan audiofileknek készült (inkább táncklubokba és autóhifi találkozókra való), ennek ellenére a kulcsmozzanataira fenevadként harapott rá a HiFiMAN. A szétdigitalizált ének szamurájkardként vágta át a színpad közepét, miközben a morajló elektronikus mélyhangok meleg pezsgőfürdőként támadtak, de a vokál elnyomása nélkül. Rengeteg erővel, kiválóan elkülönített részletekkel kaptuk vissza ezt a kommersz (éppen ezért a manapság tipikus populáris hangzást jól megtestesítő) számot is. Hab a tortán, hogy az Arya Organic megőrizte kiváló dinamikáját halk járatás mellett is.
A mélyhang átvitel példaértékű, tessék megnézni milyen stabil 20 Hz-en is! Viszont 5,5 kHz-nél és 9 kHz-nél van hullámhegy/völgy, ami kiegészítő hangszínszabályzás nélkül a középmagas/magas frekvenciákban, az élesebb, kontúros részletek, lecsengések esetén pontatlan érzetet eredményez. Kísérletező kedvűek számára utólagos EQ használata megoldás lehet erre.
Alternatívák
Az egyik legegyértelműbb kihívó szerintünk a Sennheiser HD 800 S, mely szubjektív megítélésünk szerint mélyebb atmoszférát és finomabb magasfrekvenciás mikrodinamikát nyújtott. Viszont a HiFiMAN Arya Organic általános dinamikája elevenebb volt, a basszusa gazdagabb és a sztereó középpontjában több életet, izgalmat érzékeltünk. Másik izgalmas vetélytárs a Focal Clear Mg, mely ugyancsak erős versenyző a kb. 600 000 Ft-os kategóriában, de komfortban hajszálnyit elmarad a HiFiMAN-től, ami hosszú távon szempont lehet. Aki biztosra akar menni, annak érdemes az említett alternatívák cikkjét is elolvasni, vagy élni a személyes kipróbálás lehetőségével.
Végszó
A HiFiMAN Arya Organic rászolgál nevére, organikus hangot kínál. Basszusban kicsit melegebb volt, mint az általunk ismert, dinamikus hangszórós kihívók és 10 kHz fölött kicsit kente a magas hangokat, de éppen ezért volt az összkép életteli és rendkívül élvezetes. Szokatlan dinamikája és közvetlensége által digitális fájlokat is meggyőző jelenlét érzettel adott át, remek élmény volt a tesztelése. A magasabb frekvenciákat nem teljes pontossággal kezelte, de olyan eleven, lelkes módon adta át a zenét, hogy a rutinszerű meghallgatást ünnepélyes szórakozássá avanzsálta. Kevésbé a stúdiós-analitikus vonalat preferálók, inkább a zenében lévő energiákat, érzelmeket keresők számára való, de ők joggal fogják szeretni. Üde színfolt a jelenlegi kínálatban, mely rámutatott, hogy komoly lehetőségek bújnak még a síkmágneses technológiában.
Műszaki adatok
Rendszer típusa: |
fül köré fekvő (over-ear), nyitott |
Hangszóró (membrán/mágnes): |
Nanometer Thickness Diaphragm/Stealth Magnets Design |
Frekvencia-átvitel: |
8 Hz-65 kHz |
Impedancia: |
16 Ohm |
Érzékenység: |
94 dB |
Kábelhossz: |
1,5 m |
Csatlakozó (fejhallgató/forrás): |
3,5 mm-es Jack/6,3 mm-es Jack |
Tömeg: |
440 g |
Ár (a cikk megjelenésekor): |
546 990 Ft |
|
|
|
|
Mérleg
+ Elsőosztályú színpadkép kivitelezés, stabil sztereó középpont
+ A dinamikakezelés nehezen kifogásolható
+ Gazdag basszusát könnyűzene kedvelők is méltányolni fogják
+ Remek hosszútávú komfort
+ Esztétikus kivitelezésű ház
- A magashangokkal néha kissé pontatlan
- A fejpánt fémrészének belseje könnyen kopik
- A Jack dugó lehetne fémházas
Szubjektív vélemény
Hangminőség: |
4,5 |
Kivitel: |
4,5 |
Stabilitás: |
4 |
Zajelnyomás hatékonyság: |
2 |
Komfort: |
4,5 |
Szolgáltatások: |
4 |
Formaterv: |
4,5 |
Ár/érték arány: |
4,5 |
Forrás: AV-Online.hu