Hírek, újdonságok

KEF KC92 – NAGY BASSZUS KIS DOBOZBÓL

bartimex
2024.09.27 19:12
KEF KC92 – NAGY BASSZUS KIS DOBOZBÓL

Nagyon hangos, nagyon alacsony frekvenciájú, torzításmentes basszust kapni egy mélynyomóból nem egyszerű. A végeredményt mindig a fizika törvényei fogják meghatározni, amiket nem lehet megkerülni.

A különböző paramétereket – méret, költség, meghajtók száma és így tovább – természetesen lehet manipulálni. A KEF elég jól elsajátította a „nagy basszus kis mélynyomókból” koncepcióját – és nemcsak a mélynyomó ládák súlyát, hanem a feszes, szabályozható, kiterjesztett mélyhangokat is megalkotta, amelyek éppúgy alkalmasak a zenei élmény fokozására, mint arra, hogy akciófilmek hangjaival rázzák fel a környezetet.

A KEF KC92 egy majdnem kocka alakú, alig több mint 36 cm mély, valamivel több mint 35 cm magas és 33 cm széles mélynyomó – ami szinte bárhová beilleszthető még a legkisebb szobákban is, fényes fekete vagy fehér színben készül, hogy illeszkedjen a környezethez. A méretei azt sugallják, hogy pl. ideális partnere lehet egy LS50 Wireless hangfalpárnak, még egy opcionális kábel nélküli adó/vevő is rendelhető hozzá.

Ugyanakkor ennek a kis erőműnek a vonzereje és tudása ennél sokkal messzebbre mutat. Ez a kompakt mélysugárzó egy halom technológiával van megpakolva, az egymással ellentétes irányba néző meghajtóktól és az 1000 W-os erősítéstől kezdve az okos digitális algoritmusokig, és rengeteg mélyhang leadására képes.

Jellemzők és specifikációk

A KC92 stílusa megegyezik a KEF legújabb vezeték nélküli hangszóróival. Előerősítő szintű bemenetekkel és hangszórócsatlakozásokkal is rendelkezik, ez utóbbiak a dobozban található Euroblock többmagos csatlakozón keresztül több mint elegendő beállítási lehetőséggel bírnak, szinte bármilyen hangszórópárosításhoz alkalmazkodnak.

Kezdjük a meghajtóegység/erősítő kombinációval: a KEF egyetlen nagy mélysugárzó helyett egy pár 23 cm-es meghajtót használ, amelyek a zárt doboz ellentétes oldalaira vannak szerelve – ezt nevezi a cég „force-cancelling” konfigurációnak.

 

A lényege, hogy az egyik hangszóró rezgéseit a másik hangszóró rezgései kioltják. A basszusmeghajtók egyedi jellemzője a P-Flex surround, amely spirálkábelre emlékeztet, és a japán papírhajtogatás – az origami ihlette. Ez a kialakítás rendkívüli stabilitást és ellenállást biztosít, hozzájárulva a jobb zenei teljesítményhez. A rendszer 11 Hz-re van beállítva, ami azt jelzi, hogy kompakt mérete ellenére képes földrengésszerű mélyhangokat produkálni.

Az egységet egy pár 500 W-os D-osztályú erősítő hajtja – hangszórónként –, amelyeket hatékonyságuk, pontosságuk miatt választottak ki, a teljesítmény fokozása érdekében. A digitális jelfeldolgozást futtató, szabadalmaztatott „Music Integrity Engine” a KC92 összes rendszerének optimális együttműködéséről gondolkodik, míg az „Intelligent Bass Extension IBX” áramkör elemzi a bejövő jelet, és szabályozza a teljesítményt minden hallgatási szinten.

 

Az IBX lényegében egy DSP-vezérlőbe épített algoritmus, amely ellensúlyozza a basszushangszóró természetes működését az alacsony frekvenciáknál történő reprodukálásnál, ugyanakkor figyeli a hangszórót, hogy a biztonságos működési paramétereit ne lépje túl. A KEF IBX áramköre olyan sikeres volt, hogy a cég úgy döntött, nagyobb mélynyomói után ebben az új KF92-ben is alkalmazza.

A szint és a keresztfrekvencia (azaz az a felső frekvenciapont, amelynél a mélynyomó kilép, és átadja a szerepet a fő hangszóróknak) beállításához vezérlők állnak rendelkezésre, és egy ötállású választó is található, amellyel a KC92-t a helyiségen belüli különböző pozíciókhoz hangolhatjuk.

Van egy jelérzékelős készenléti állapot, amely lehetővé teszi, hogy a mélynyomó „felébredjen”, amikor mély zenei jelet érzékel, majd röviddel az aktív működés után ismét alvó üzemmódba kapcsol. A KEF egy praktikus AR-vizualizációs eszközt biztosít a weboldalán, amelyet egy QR-kód segítségével lehet letölteni telefonra, amivel azután könnyedén megtalálható a szubláda számára legmegfelelőbb hely a laktérben.

Felépítés

A KEF KF92 egy teljesen zárt doboz, ami számos előnnyel jár az „basszusreflexes” házakkal szemben. Míg a basszusreflex mélyládák néha hallható zajokat okozhatnak, a KEF KF92-nél soha nem hallani ezeket a zajokat. További előnye, hogy mivel szubláda zárt, az összes belső fém alkatrész védve van a korróziótól, ami párás környezetben problémát jelenthet. Még egy előny, hogy a zárt házaknak simább, hosszabb a mélyfrekvenciás lecsengése és alacsonyabb torzítása van, mint a nyitott mélyládáknak.

Hangzás

A specifikáció szerint az elektronika, a szub rendszer basszusait egészen 11 Hz-ig képes lehozni – kipróbáltuk a hangzást egy templomi orgona felvételével –, de úgy tűnik, szinte bármilyen sztereó hangszórórendszert képes valóságosabbá tenni. Még szólózongoránál is varázslatos hatást kelt a hangszer súlyának plusz érzete, míg más műfajoknál, például rock- vagy tánczenénél extra mélyhangerő függőséget okoz a hangzása.

 

A KC92 nem csak kitölti a mély basszusteret, hanem szubjektíven kiemeli a sztereó pozícióban használt hangszórók legjobb tulajdonságait. Ha a mélysugárzó úgy van beállítva, hogy „polarizáltan” beépül a teljes hangzásában, akkor elkezdhetünk csodálkozni, hogy a KC92 mit tesz hozzá a zenei hangzáshoz. A válasz: egyszerűen kapcsoljuk ki egy időre, és azonnal rájövünk, hogy mit hagytunk ki.

Összegzés

A piacon nincs hiány mélynyomókból, a választék óriási, a kedvező árú opcióktól kezdve a hatalmas földrázókig, amelyek valószínűleg a hatalmas, dedikált mozitermekben szólnak a legjobban – de a KEF KC92 pontosan megtalálja a megfelelő egyensúlyt a teljesítmény és a finomság között, ami szinte univerzális vonzerőt kölcsönöz neki.

Bár egyértelműen a KEF saját bookshelf hangszóróinak kiegészítésére tervezték, bármilyen rendszer kisegítésére alkalmas. A hatás még lenyűgözőbb, ha megfelelő helyre állítják, ahol többszörösen is meghálálja a ráfordított kiadást. Rendkívül mély basszust produkál óriási pontossággal, hatalmas erővel, és nagy előnye, hogy kompakt. Igazi élményt nyújt egy általa tökéletesre kiegészített hangtérben.

(Herskovits Tamás)

Forrás: Sztereómagazin.hu