Luxman C-10X - High-end sztereó előerősítő
A történelmi múlttal rendelkező japán gyártó a századik születésnapjára készül. Az 1925-ben Luxman néven alapított vállalkozás 2025-re teljes termék paletta megújítást tervez. Sok tennivalójuk van addig, de gőzerővel dolgoznak. A legújabb fejlesztésük a C-10X előerősítő.
Változások:
Az előd modell, a C-900u volt a kiindulási alap. Mivel a 2013-ban bemutatott zászlóshajó minden technológiáját áttervezték, kimondható, hogy teljes felújításon esett át.
- Négy szimmetrikus előerősítő fokozat
- Az erősítő fokozatok az új fejlesztésű LIFES visszacsatolás rendszert tartalmazzák
- A LECUA-EX hangerő szabályzó 0,5 dB léptékkel rendkívül finom módosítást is lehetővé tesz
- A fizikális gombnál a forgási sebességet, a távvezérlő hangerő szabályzónál pedig a lenyomva tartás időtartamot figyelve gyorsabb hangerő módosítás válik lehetővé. A gomb lassabb elforgatásával, illetve a távvezérlő hangerő gomb szakaszos nyomkodásával finomszabályzás lehetséges.
Az ODNF-től a LIFES-ig:
Fennállása óta a Luxman sokféle erősítés technológiát dolgozott ki, a teljesítmény növelése érdekében. A visszacsatolás nélküli erősítő hatalmas sávszélességet biztosítana, de instabil a működése. Negatív visszacsatolás alkalmazásával stabilizálni lehet a működést, ám ez csökkenti a sávszélességet. Olyan visszacsatolás módra volt szükség, ami csak a torz jel érzékelésekor lép közbe. Megszületett az ODNF (Only Distorsion Negative Feedback). Több verziója is volt, és a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően egyre javult a teljesítmény. A legutolsó az ODNF-u verzió volt, amit 2020-ban mutattak be.
A századik születésnapra készülve új alapokra helyezték a fejlesztést, és 2021-ben megjelent a LIFES visszacsatolás rendszer. A legjelentősebb eltérés benne az, hogy míg az ODNF statikus karakterisztikát alkalmazott, a LIFES-ben N-csatornás dual gate JFET differenciál erősítő fokozat érzékeli a torzítást. Ez a csekélynek tűnő módosítás közel 50%-kal csökkentette az amúgy is rendkívül alacsony torzítási tényezőt.
A tápfeszültség ellátás:
Minden erősítőnek szüksége van stabil tápfeszültség ellátásra, ez közismert tény. A monoblokk rendszer oldalanként külön tápegysége kiváló kiindulási alap, de az elektronikus alkatrészek jó megválasztásával ez tovább fokozható. A tápegység részekben amerikai gyártású Vishay zener diódákkal stabilizálják a tápfeszültséget.
LECUA-EX hangerő szabályzás:
Az előerősítő legfontosabb feladata a hangerő szabályzás, a bemenet választás mellett. A Luxman LECUA elektronikusan vezérelt osztója is több generációra tekinthet vissza. Alapvetően fix értékekből álló ellenállás létra az alapja, ami minden hangerő beállításban dinamikus hangzást garantál. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a LECUA 1000 rendszer 2006-ban már kiváló eredményeket mutatott, de tovább finomítottak rajta. Így született meg a LECUA-EX. Ez a rendszer 192 lépésben szabályozza a hangerőt 0,5 dB léptékkel, ami nagyon finom beállítást tesz lehetővé 0 dB és 95,5 dB között. Hogy ne tartson sokáig a megfelelő hangerőt beállítani, a rendszer figyeli az előlap forgató gomb mozgási sebességét, illetve a távvezérlő gomb lenyomva tartásának időtartamát. Gyorsabb elforgatás illetve hosszabb gomb lenyomva tartás érzékelésekor nagyobb léptékben változik a hangerő. A gomb lassabb forgatásával, illetve a távvezérlő gomb szakaszos nyomkodásával finom szabályzás végezhető.
Egyéb változások címszavakban:
Négy előerősítő fokozat dolgozza fel a jeleket a bemenettől a kimenetig direkt csatolás módban szimmetrikus elrendezésben.
A C-900u 12 dB-es erősítés értékét 15 dB-re növelve a C-10X még dinamikusabb hangzást biztosít.
A tápegységben CI vasmagos transzformátorok és 7x 3.300uF audió szűrő kondenzátorok biztosítják a stabil tápellátást.
A belső kábelezés nagy tisztaságú vörösréz, árnyékolással
A nyomtatott áramköri lapon 100 um aranyozott vezető réteget alkalmaztak
Az XLR be és kimenetek polaritása átkapcsolható
27 mm-es RCA és Neutrik XLR be és kimeneti csatlakozások
Control és Trigger be és kimenetek a rendszer vezérléshez