Primare SP25 Prisma és A35.8 végfok Perlisten hangfallal Alpha Audio bemutató
Bevezetés:
Kezdhetnénk azzal, hogy bemutatjuk a Higge és Lagom jelentését (a legtöbb bemutató tényleg ezekkel a svéd életelvek leírásával kezdődik – Fordító megjegyzése), de ezeket már korábban írt Primare értékeléseinkben tisztáztuk. Most egy teljes Primare rendszerről írunk, ami az SP25 Prisma processzort és az A35.8 végerősítőt tartalmazza. Perlisten R5t álló hangfalakkal végeztük a meghallgatást. A rendszer teljes ára 17.735 Euro. Nem csekély összeg, de ennek ellenére nagyon megéri.
Egy jó minőségű surround rendszer jelentős kiadással jár. Összehasonlítva egy hasonló képességű sztereó rendszerrel, a költség hozzávetőleg két és félszeres. Ám a surround rendszerben minimum két és félszeres mennyiségű erősítő csatornára, és hangfalra is szükség van, ezért bár nem pontos a számítás, mégis jól alkalmazható a tervezés során.
A bemutatóban szereplő Primare páros lesz a rendszer dobogó szíve, ám nem a körülölelő hangzás előállítás képességüket teszteljük! Sztereóban hallgatjuk meg őket. Nem azért, mert nincs rá módunk – képesek lennénk rá – hanem azért, hogy kiderítsük, mennyire képesek a sztereó zenehallgatás igényeknek megfelelni?
SP25 Prisma:
A processzor öt RCA analóg bemenetet, USB, koaxiális és optikai bemeneteket kínál. Természetesen vannak HDMI bemenetei is, szám szerint 4. A Prisma modulja vezetékes, és vezeték nélküli streaming funkciókat kínál. Nagyon rugalmasan használható.
A konverziót ESS Sabre 9028PRO DAC chipset végzi. A nyolc csatornás topológia azt jelenti, hogy a Primare két csatornás módban oldalanként négy chipet használ, ami a jel/zaj viszonyt jelentősen javítja.
A kimenet kínálat bőséges. Két HDMI, amelyek közül az egyik eARC, 9 analóg kimenet front, center, surround, surround back, és két szub. Van neki konfigurálható Line Out kimenete is.
Ha multicsatornás módban tesztelnénk, a Dirac szoba korrekciós rendszert kellene használni, de jelen esetben erre nincs szükség. A processzor trigger kimenetéről vezéreljük a végfok be és kikapcsolását.
A35.8:
Korábban már írtunk a 8-csatornás Primare végerősítőről, ezért itt csak röviden említjük a legfőbb jellemzőket. A Hypex nCore modulok D-osztályú erősítő egységek, amelyek tápellátását a Primare feljavította. Ennek köszönhető a dinamikus hangzás.
A Primare A35.8 használható híd üzemmódban, ami 375W kimeneti teljesítmény elérését teszi lehetővé. A meghallgatás során ezt a használat módot alkalmaztuk elsősorban, mert jól hallhatóan javított a hangzás minőségen. A lehetőség a végfok rugalmas használhatóságát dicséri.
Perlisten R5t álló hangfal:
Ez a típus a zászlóshajót követi a gyártó kínálatában. Ára 8000 Euro, és méltó egy magas hangzás minőségre képes elektronikához. Mivel minden rendszer meghatározó része a hangfal, az eredeti cikkben hosszan írnak róla. Aki kíváncsi a teljes leírásra, kattintson ide, és az eredeti cikkben elolvashatja.
Sztereó hang:
Ahogy azt a bevezető részben jeleztük sztereó módban végeztük a meghallgatást. A Perlisten hangfallal a Primare harmonikus egységet alkotva teljes élményt nyújtó, kiváló hangú bemutatóra képes bármely általunk választott zenei anyagon. (Fontos tudnivaló, hogy ebben a bemutatóban elsősorban a használat módokat fogják leírni, és javaslatokat tesznek a beállításokra, amikkel az javítható. Nem részletezik a hallottakat, annak megítélését a vásárlókra bízzák! Azért fordítottuk le, mert tényleg hasznos összehasonlításokat tartalmaz – Fordító megjegyzése)
Nagyobb kihívásnak tartjuk a sztereó hangzás bemutatás módját, és a Primare minden multi csatornás készülékében erre nagy hangsúlyt helyez a tervezéskor. A régi DVD lejátszóitól kezdve a receivereken át a végfokokig mind jól teljesít sztereó és multi csatornás módban is.
Szóval az első, és legfontosabb beállítás, hogy az SP25 menüben STEREO módra kapcsoltuk a processzort. Ezt ki kell hangsúlyozni, mert ha az AUTO beállítás aktív, a processzor átkapcsol kétcsatornás módra a bejövő jel hatására, de a beépített DSP is aktív marad. Ez tapasztalataink szerint a sztereó kép ábrázolást homályosabbá teszi. Auto beállításban a mélység ábrázolás és a fókusz nem olyan jó, mintha a PCM Bypass jelfeldolgozást végezne a dekóder.
Zene:
A hangzás kiválóan szól a rendszeren. Összehasonlításnak egy Metrum Baby Ambre hálózati lejátszót csatlakoztattunk koaxiális kábellel az SP25-höz. Ilyen módon a beépített Prisma modult tudjuk tesztelni.
Az általános bemutatás mód semleges. Finom egyensúlyban vannak a hangok, nem érzékelünk kiemeléseket, és tolakodást. A basszus kerek, gyors, a közép és magas tartomány sima. Nem nevezhető elemzőnek, vagy analitikusnak, de éppen elég a részlet a zene megértéséhez. Kiegyensúlyozott, betekintést ad a muzsikába.
A sztereó képet nagyban befolyásolja, hogy milyen beállításokat alkalmaz, és használja-e a Dirac szoba korrekciót. A Dirac az, ami jót tesz a körülölelő hangzásnak, de a sztereóhoz nem javasolt. A színpad ábrázolás nagyon más volt auto és sztereó beállításban. Mint említettük, ennek oka az, hogy auto módban a beépített DSP üzemel. Mi a tiszta PCM bypass jelfeldolgozást részesítettük előnyben, egyszerűen tisztább a hang.
Prisma, vagy külső streamer?
A beépített Prisma modul, és a Metrum streamer eltérő eredményeket mutat. A beépített kicsit pontosabb, és feszesebb. Az összehasonlításhoz a Tidal és Qobuz kínálatából válogattunk, amit a Chromecast-on keresztül használtunk. A Chromecast 24 bit 192 kHz átvitelre képes, tehát jó alap az összehasonlításhoz. A natív alkalmazások kezelés módja kényelmesebb, mert megszoktuk, a Prisma app kicsit más, de ettől függetlenül jól működik.
A Metrum Baby Ambre is jól kezelhető, és a hang remek az SP25 koaxiális bemenetéről. A Prisma kicsit szűkebb, de a fókusz, az időzítés, és a ritmus jobb. A különbség nem ég és föld, de ebben az esetben elég ahhoz, hogy a beépített Prisma streamert részesítsük előnyben.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy egy külső streamer egység használata elvetendő, csak figyelembe kell venni, hogy nem mindegy, mit csatlakoztat. Egy luxus hálózati lejátszó magas szintű DAC technológiával legyőzi, de a kérdés az ár.
A mérési eredmények:
A mérési eredmények meggyőző értékeket mutatnak. A zajküszöb legmagasabb szintje -120 dB érték, de a legalacsonyabb -143 dB, ami kiváló. 24 kHz környékén mérhető a csúcs zaj, de mivel ez -120 dB, garantáltan nem hallható, ám kimutatható méréssel. 96 kHz sávszélesség használatakor ennek harmonikusai detektálhatók a műszerrel.
A torzítás is alacsony. Úgy a harmonikus, mint az intermodulációs torzítás kiváló. A mérést a maximális teljesítményen végeztük. A dinamika 103,6 dB. Láttunk már jobbat a Sabre 9028PRO chipset esetében. A linearitás mérésekor látható, hogy -120 dB 20 bit tartománytól már egészen jó. Természetesen vannak analóg dekóderek, amik ennél jobban teljesítenek, de azok más árkategóriában mozognak. Az áthallás csillapítás sehol nem rosszabb, mint -110 dB, a csúcsérték pedig -122 dB.
A mérési ábrákat ki tudja nagyítani, ha az Alpha Audio honlapra navigál. Kattintson ide a mérési eredmények oldal megjelenítéshez. Ugyanitt tekintheti meg a Perlisten hangfal méréseket, amit mi kihagytunk a fordításból.
Összefoglalás:
A Primare és Perlisten kombo jól teljesített együtt. A Primare SP25 Prisma egy olyan surround processzor, ami kiválóan teljesít sztereóban is. Nem is vártunk mást tőle, sejtettük előre. A Primare A35.8 pedig egy erőmű, ami tökéletes kontroll alatt tartotta a hangfalat. Nagyobb teljesítményre van szüksége, esetleg kettős erősítést akar használni? A híd üzemmód rendelkezésére áll. Pillanatok alatt megduplázhatja a teljesítményt. Egyáltalán szükséges lehet? Szó sincs róla, de érdekes lehet kipróbálni!
Rövid értékelés az eredeti nyelven:
Írta: Jaap Veenstra
2024 szeptember 20.
Forrás és képek: Alpha-Audio és Primare
Forrás: Audiophile-szalon.hu