Hírek, újdonságok

Pro- Ject Tube Box DS3 B

bartimex
2025.03.22 09:54
Pro- Ject Tube Box DS3 B

Minden lemezjátszós gourmand szíve vágya egy precíziós kvalitásokkal rendelkező csöves phono-előerősítő. Már minden óhaj – sőt még több is – teljesülhet, hiszen kezünkben a legújabb elektronika a Tube Box DS2 utódja, Dr. Sykora kiváló áramköri technológiája, ahol a legjobb alkatrészeket kombinálja az E88CC elektroncsövekkel. A Tube Box DS3 B egy audiofil minőségű kettős mono áramköri tervezésű phono-előerősítő, elektroncsöves kimeneti fokozattal. Amennyiben analóg hanglemez forrású, teljesen szimmetrikus áramköri kialakítású (True Balanced), igényes audio-láncot szeretnénk birtokolni, elektronikában ez legyen az első tagja!

Bemeneti impedancia: 47 kOhm (MM), változtatható 10 – 1000 Ohm (MC)
Kapacitás: (MM) 50, 150, 300 vagy 400 pF
Erősítés: (MM) 40, 45, 50 dB, (MC) 50, 60, 65 dB
Subsonic szűrő: 20 Hz-en 18dB/oktáv
RIAA pontosság: (20 Hz – 20 000 Hz) ± 0,2 dB
Teljes harmonikus torzítás: kisebb, mint 0,04 %
Jel-zaj viszony: (MM) 88 dB
Méretek: 206 x 91 x 227 mm
Tömeg: 1,5 kg

Az összegzés szerint az ausztriai Pro-Ject Audio Systems kompakt méretű készülék-doboza egy igények szerint beállítható, elektroncsöves phono-fokozatot tartalmaz. Mielőtt örömünkben ugrunk egy nagyot, lássuk milyen ez a termék! Küllemét tekintve a már évtizedek óta megszokott igényességgel előállított műszerdoboz-szerű készülék sima vonalvezetésű, előlapja és oldalai alumínium lemezből készülnek. A burkolat véd a kívülről érkező elektromágneses hatások interferenciája ellen. Külső tápegysége, csökkenti az érzékeny elektronika körül előforduló hálózati zaj lehetőségét és az ezzel kapcsolatos elektromos interferenciát is, viszont a készülék tovább bővíthető egy opcióként megvásárolható lineáris tápegységgel. A már eddig megjelent DS Line elektronikához hasonlóan a Tube Box DS3 B vizualitásának luxusa mágnesesen rögzíthető fa oldallapokkal fokozható.

A Tube Box DS3 B egyaránt alkalmazható MM és MC hangszedők jelének felerősítésére. Áramköri kialakítása kettős-mono kivitelezésű, a briliáns elméjű cseh mérnök, Dr. Bohumil Sýkora kiváló tervezése. Ahhoz képest amennyit emlegetjük Dr. Bohumil Sýkora mérnök urat, sajnos sokat nem lehet tudni róla. Ő egy audio-áramkörökre szakosodott cseh elektromérnök, akusztikai és hangtechnikai szakértő volt, aki korának egyfajta „sztár” státuszával rendelkezett ezekben a témákban. Bohumil Sýkora, a (csehszlovák) hifi abszolút első számú legendája, aki az 1970-es években már részt vett a TESLA márka hangszóróinak fejlesztésében. Az osztrák tulajdonú Pro-Ject céggel való kapcsolatából adódó következtetés, hogy mindig átlag felett értékelhető munkát adott ki kezéből.

Az Audio-specialista Dr. Bohumil Sýkora 1980-ban írta a „Sztereofónia a gyakorlatban” című kiadványt cseh nyelven – már ekkor utalva a sztereó-hangzás áramköri felépítésének szükséges szimmetrikusságára. …”Az alapprobléma az RCA csatlakozók használata a szimmetrikus (XLR) helyett. Az RCA csatlakozók – és általában az aszimmetrikus csatlakozás – egy csapás, amely elárasztotta a világot, és ma már minden ehhez alkalmazkodott. Ezt követően különféle őrült dolgokat kell kitalálni, hogy csökkentsük az ilyen típusú kapcsolatok néhány problémáját – és ez még mindig nem működik tökéletesen. A tökéletlenség kritikája vonatkozik a fizikai törvények érvényességébe vetett hitemre is – sok minden változott az utóbbi időben, azonban még a szuperhúrelmélet sem változtatta meg az Ohm-törvény érvényességét.”… – nyilatkozta egyszer.
Dr. Bohumil Sýkora 2022-ben bekövetkezett halála óta szellemi hagyatékát és a szerzői jogokat a Pro-Ject cég kezeli.

Visszatérve a Pro- Ject Tube Box DS3 B szerkezetére, a bemeneti jel előállítása és fokozása elektroncsöves erősítéssel, kettő darab, kisméretű, 9 tűs, 6922/E88CC csővel történik. Az E88CC egy prémium minőségű, esetünkben párba válogatott, kisjelű ikertrióda, egy tökéletesen szimmetrikus, továbbfejlesztett High-End verzió, amelynél csökkentett a mikrofónia és megnövelt az élettartam. Ezt a csövet széles körben használták oszcilloszkópokban és más, szélessávú jelerősítést igénylő ipari tesztberendezésekben is.

A fenti kitételből látszik, hogy bár eredetileg ezt a csövet nem audio-célra tervezték, az elérhető hangzás minőség miatt mégis népszerűvé vált az erősítőkben. A cső Európában gyártott változata az ECC88 jelzést kap. Ipari változata 1959 és 1961 között a 6922/E88CC jelzéssel került forgalomba. Ezzel egy időben a Siemens bemutatta saját szuper ECC88/6DJ8 modelljét a CC típus alatt. A nagy amerikai és nyugat-európai vákuumcső gyártók (pl.: Philips, Amperex) által a múltban gyártott New Old Stock (NOS) 6DJ8-as és ECC88-as modell továbbra is rendkívül népszerű az audiofilek körében. Ennek az elektroncsőnek egy változatát (közvetlen megfelelőjét) a Szovjetunióban is gyártották 6N23P (oroszul: 6Н23П) néven. 2015-től Kelet-Európában ezt a csövet több változatban is gyártják: Szlovákiában (JJ Electronic = ex-Tesla), Oroszországban a 6DJ8 (Sovtek) és a 6922 (Electro-Harmonix) készülnek.

Az erősítés 40 dB és 65 dB közötti érték lehet. Mivel minden részegységből duplát kapunk, és az áramkör földfüggetlen, a kimeneti csatolás is szimmetrikus. A Tube Box DS3 B az első modell a cég választékában, ami teljesen szimmetrikus be- és kimeneti lehetőségeket, ilyen módon felépített áramköröket kínál. A készülék része a Pro-Ject True Balanced Connection koncepciójának, ezen belül a már forgalomba hozott lemezjátszó egységek kiszolgálásának. A szimmetrikus kapcsolat használatából származó nagyobb nyereségnek köszönhetően a zenei teljesítmény egy újabb lépéssel kerül közelebb a valósághűséghez. A csatlakoztatási lehetőségek a következők: sztereó RCA vonalbemenet, szimmetrikus XLR- és MINI-XLR bemenet, valamint 1 x RCA pár, 1 x XLR pár kimenet.

A Tube Box DS3 B kettő bemeneti csatlakozási lehetőséggel van ellátva, ami egyben azt is jelenti, hogy egyszerre akár kettő lemezjátszót vagy hangkart (hangszedőt) csatlakoztathatunk. Fix és változó terhelési lehetőségek széles skáláját kínálja, szimmetrikus XLR és aszimmetrikus RCA csatlakozókon keresztül elérhető be- és kimenetekkel rendelkezik. Az előlapon található az impedancia tárcsa, amely lehetővé teszi a részletes finombeállítást mozgó tekercses-hangszedők alkalmazásához. A folyamatosan állítható („on-the-fly”) bemeneti impedancia az alacsony kimenetű MC-hangszedőkhöz elengedhetetlen szolgáltatás, amely lehetővé teszi a „hangolást”. Az egyéb funkciók közé tartozik az MM-hangszedők bemeneti kapacitásának megválasztása, és a mechanikai zaj elkerülésére a be-/ki- kapcsolható szubszonikus szűrő. A Tube Box DS3 B egy praktikus eszköz, mert lejátszás közben is lehetővé teszi a bemeneti impedancia nagyon finom, zökkenőmentes beállítását, így könnyen felmérhető a beállítások közötti hatáskülönbség. A terhelés, az erősítés, a kapacitás és a szubszonikus szűrő bemeneti beállításai a memóriában tárolódnak, amikor az RCA és XLR bemeneti lehetőségek között váltunk.

A vérbeli High-End erősítők – legyen az integrált vagy előfok – nem tartalmaznak phono-előerősítő fokozatot. Ekkor válik jelentőssé egy külön épített phono-előerősítő használata, pláne, ha MC-hangszedő használata és a magas hangzás minőség az igényünk.

Meghallgatás

Lehet, hogy tavasszal jön a karácsony(?), mert amikor kinyitottam a dobozt, az angyalok kórusát véltem hallani. Olyan volt, mint a …”ta-dam”…, mint amikor nyomatékot akarunk adni valaminek – csak stílusosabb. Bekötöttem, beállítottam, feltettem az LGT együttes negyedik nagylemezét, felcsendült: …”és jött a doktor, és azt mondta, hogy nagyon beteg vagyok”…, azért mert még mindig a különbségeket fürkészem és nem a zenét hallgatom. A lemez hallgatása közben azt vettem észre, hogy itt valaki vagy valakik – Kovács György és Radányi Endre hangmérnökök – valami nagyon nagyot alkottak. A selymes magasságok, a nagyon sima, folyékony középtartomány és a mély basszus megadja a sok részlettel következetesen kialakított hangzást. A holografikus hangzásképek, hangosan ragyogó, „zeneterápia” hatásúak. …”Nekem a zene, a zene, a zene, a zene kell… A zene…”
Ezután következhetett a Tingvall Trio koncertlemeze (Skip Records SKL9127), aminek meghallgatásakor kiderült, hogy a nagy kimenti jelerősséggel együtt jár a tartalmas és energikus megszólalás, de ennek ellenére nem tolakodó, sőt elképesztő, nem hallucinatív hangzásbeli realizmussal, könnyed a zenei bemutató. Az idő elteltével – gyakrabban, mint nem – inkább hangsúlyozza és megvilágítja a zenei realizmust. Nincs zúzás, ezért nincs erőszakosság sem, sem elsöprő basszus vagy arcba toló felbontás. Inkább kellemes és selymes hangzást nyújtva szinte ellenállhatatlan.
Vannak, akik azzal érvelnek, hogy az E88CC a valaha tervezett legjobb hangzású cső. Igazuk lehet. Az erre a csőre jellemző erősítés és az alacsony zajszint része annak, amiért ez az elektroncső, és a vele kialakított elektronika olyan jól szól. A legvalósághűbb, tiszta és csábító hangzás a komplex szimfonikus képek közepette könnyen jön létre. Kiváló a semleges, holografikus hangszínek megvalósítása, a hatalmas kincs, a harmonikusok figyelemreméltó rétegeinek leképezése – ami nagyon ritka. A dinamika, a kiterjedt frekvenciamenet azonnal nyilvánvalóvá válik, így a zene sokkal pontosabb és valósághűbb, mint az egy félvezetős elektronika használata esetén gyakran előfordul.
Nagyra értékelendő a jó nagyfrekvenciás kiterjesztés, mivel ez a derűs hangzás egyik feltétele. A holografikus hangzás nagyon halk csendekkel megvalósított, bőséges részletekkel és réteges hang-textúrával rendelkezik. Meg lehet különböztetni a cintányérok méreteit, a több részlet – a csillogás azt is jelenti, ahogyan a rezgés lefut a cintányérokon. Meg tudok esküdni, hogy a zongorának több a teste, mint az eddigi, hasonló árú félvezetős phono-elektronikák használata esetén. Az E88CC elektroncső jelentős előrelépés, a hangzás egy másik szintje. A Pro- Ject Tube Box DS3 B elektronikába beszerelt E88CC elektroncső precíz képalkotást, páratlan dinamikát, áttekinthető színpad-képet, harmonikus hatást és testes hangzást kínál.
A hangzásminőségbe nagyon nehéz belekötni, ezért ki merjük jelenteni, hogy tetőtől talpig tökéletes. A hangszínpad pontos és élethű, a részletek hallhatóan élvezetesek, el tudjuk képzelni egy élő előadás varázsát. Természetesen minden, az eddigiekben leírt, hangzásbeli jellemző megfelelő kábelek alkalmazásával, körülbelül 20-30 óra „beégetés” után jelentkezik.

Konklúzió

A Pro- Ject Tube Box DS3 B phono-előerősítő, szintúgy mint elődei, kiváló ár-érték arányt kínál, árkategóriáján felül teljesít. Érdemes segítségével egy zenei hangzású analóg rendszert kialakítani, és zenét hallgatni mindaddig (sok év), amíg nem tudjuk azt a méregdrága, szuper egységet megvásárolni, amiről álmodunk. Ez egy jól elkészített, rugalmas és muzikális „előadó”. Szeretjük a dinamikus és világos hangzását, dimenzionált képekkel dús hangszínpadát, szeretni való a kissé előremutató, órákig nem fárasztó hangzási egyensúlya. Álljon itt egy megjegyzés a csőcserélgetők figyelmébe! Senki nem tudja megjósolni, hogy egy adott audio-rendszerben lévő bármely elektroncső milyen hangot adhat. Tehát próbáljuk meg először hangrendszerünkből kihozni a Tube Box DS3 B nyújtotta hangzás-teljesítmény, a sima magas hangokat, a kiemelkedő hangszínképzést, a sok részletet és az összességében tökéletes felbontást és a kiegyensúlyozott hangzást. Azután, lehet, nem is törjük a fejünket a csőcserén.

 

Forrás: Hangzásvilág.hu