Rockna Wavedream DAC - High-end DAC
A Rockna Wavedream DAC a gyártó zászlóshajója. A gyártó úgy véli, hogy az elődei által megalapozott kimagasló hangminőség határait sikerült kifelé tolni. A folyamatos fejlesztés és hallgatási tesztek új algoritmusokat eredményeztek, az új technológiákkal épített alkatrészek pedig még jobb hangminőség elérését tették lehetővé.
Szoftver bázisú termék:
A High-End audió világában minden az innovációról szól. A piacon beszerezhető más gyártók által tervezett integrált áramkörökkel is kiváló eredményt, és kimagasló hangminőséget lehet elérni, erre sok példát találhat. Ám ezeknek a berendezéseknek a fix korlátait elérve tovább már nem lehet velük fejlődni, hiába tűntek távolinak a bemutatásuk pillanatában. Ahhoz, hogy tényleg jövőálló készülékről beszélhessünk, valami másra van szükség.
A Wavedream DAC része programozható egységeket, úgynevezett FPGA integrált áramköröket tartalmaz. Az FPGA egy olyan hardver eszköz, aminek működését nagyon összetett szoftver vezérli. A vezérlő szoftver felülírhatja a chip teljes működését, azt a hatást érve el, mintha a hardver csere történt volna egyetlen forrasztás elvégzése nélkül. Ez különleges lehetőséget teremt arra, hogy frissítés után új funkciók váljanak elérhetővé, vagy az aktuális paraméterek tovább javuljanak, illetve a határértékek szükség szerint kövessék ezeket. Ha áttörés következik be, és a korábbitól teljesen eltérő igényeknek kell a digitális analóg dekódereknek megfelelniük, a Wavedream készen áll rá, csak a szoftverét kell majd frissíteni. Lássuk, mi teszi különlegessé.
Femtovox órajel rendszer:
Minden digitális jelfeldolgozó egység szíve az órajel. A pontossága, és a jitter torzításának mértéke kritikus a zene hallgatás szempontjából. Csak egy rendkívül pontos órajel rendszer képes az analógos hangzásra. Ha az órajel bármilyen pontatlansága a hangban harsányságot, vagy karcosságot okoz, és a varázs elvész. Ám a frekvencia pontossága csak egy a meghatározó tényezők közül, ott van még az áramkörön belüli órajel megosztás módja, ami szintén meghatározó. A jitter hiba mértékét az egyes egységek közötti eltérés alapján számítják ki. Ezt konverziós órajelnek nevezzük. A konverziós órajel átlag érték, ami minden hibát is tartalmaz, ám ez a valóság, és nem egy rózsaszín álom, ezért más gyártók nem szoktak órajel pontosság vagy jitter hibaként megadni.
A fentiek ismeretében tehát rendkívül lényeges dolog a készüléken belüli órajel megosztás tervezés módja. A Rockna a teljes rendszert nevezi Femtovox-nak, és ez garantálja a lehető legjobb konverziós értéket. Minden mintavételezés ráta esetén konstans a hiba mértéke, ami szintén lényeges dolog. Azzal együtt, hogy az órajel szabályzási pontossága 1ppb, a konverziós jitter hiba értéke hozzávetőleg 300 femtosec. Ez lenne a világ legjobb jittere? Nem. Ez lenne a legkisebb teljes rendszerre vonatkoztatott valós érték? Ez már sokkal valószínűbb.
Egyedi fejlesztésű digitális szűrő
A Wavedream DAC minden bejövő formátumot fixen 16-szoros mintavételezési frekvenciára felskáláz. Az analóg átalakító egység ilyen módon mindig 768 kHz vagy 705,6 kHz jeleket dolgoz fel attól függően, hogy milyen mintavételezésű jelfolyam érkezik a bemenetre. A 16x felkeverést nagy számítási kapacitású egység végzi. A digitális szűrés műveletét 58 DSP blokk végzi, amelyek együttes sebessége 15 GMACS.
Maguk a szűrők is különlegesek. A magas elvárások miatt a hagyományos Nyquist szűrők nem jöhetnek számításba, mert nem garantálnak megfelelő hangminőséget. A gyártó végül a parks-McClellan felskálázás egy testreszabott verziója mellett döntött. Az éppen aktuális firmware a Linear, a Minimum band, és a hybrid közül enged választást (később szoftver frissítéssel újabb szűrésmód lesz elérhető)
A teljesen testreszabott algoritmus 5000 feletti tapot alkalmazva a fenti ábra szerinti impulzus átvitel formákat nyújtja. A Linear „Gibb” belengése az impulzus előtt és után megegyező mértékű. A Minimum beállítás a belengés minden energiáját az impulzus utánra helyezi át. A Special pedig amellett, hogy az impulzus utánra helyezi át, a belengés mértékét is csökkenti. Mindegyiknek van hatása az analóg hangra, érdemes mindegyiket kipróbálnia, hogy melyik nyújtja Önnek a leginkább kellemes hatást az otthoni rendszerében.
Digitális analóg átalakító:
A nagy teljesítményű digitális analóg átalakító egység az RD-1 Edition 26 bites (Edition) vagy az RD-0, Signature 27 bites architektúrát alkalmazza, SE vagy XLR felépítésben.
A modulok diszkrét egységek, amelyek a jel polaritás alapú hibrid létra technológiát alkalmazzák. Az FPGA alapú részegységeket rendkívül összetett algoritmus vezérli. A modul vezérlő szoftvere frissíthető, és 6 MHz mintavételezéssel működik. Aktuálisan ez az audió iparban alkalmazott maximális érték. A kimenetek nem tartalmaznak buffert, hogy a lehető legtisztább maradhasson az analóg jelfolyam.
A kimeneti fokozat:
Az analógra alakított jelet a kimeneti fokozat erősíti fel a kívánt mértékre. Rendkívül fontos, és legalább olyan mértékben meghatározó a szerepe a hangminőségben, mint a DAC. Diszkrét alkatrészekből épül fel, nem tartalmaz integrált áramkört, és SMD alkatrészt. J-FET és bipoláris tranzisztorok dolgoznak benne A-osztályú munkapont beállításban. A zárt hurok kimeneti impedanciája 1 ohm alatt van, a zaj pedig alig mérhető 1nV. Kimagasló minőségével méltó partnere a beépített digitális konverternek.
A tápfeszültség ellátás:
Természetesen az analóg és digitális részegységek egymástól teljesen elkülönített tápfeszültségről működnek. Összesen három transzformátor és összesen 20 szabályzott tápvonal látja el energiával az egységeket. Kapcsolóüzemű tápegység használata szóba sem jöhetett, csak analóg tápot tartalmaz a készülék. A digitális analóg konverter egység külön figyelmet kapott, ehhez alacsony kimeneti impedanciás, ultra alacsony zajú tápegységet fejlesztett a gyártó.
Extra menü funkciók:
Előerősítő mód:
A Wavedream DAC 256 lépésben tudja módosítani a kimenetén az analóg jel nagyságát. Ez rendkívül finom, 0,5 dB léptékű módosítást tesz lehetővé, hogy a hallgatási hangerőt tökéletesen a saját ízléséhez igazíthassa.
Fázisfordítás:
Kiválaszthatja, hogy a készülék abszolút fázissal (azaz a bejövő jellel megegyező), vagy fordított fázissal adja ki az analóg jelet.
Szűrésmód kiválasztása:
NOS üzemmódban be és kikapcsolhatja a szűrőket.
Órajel beállítások:
Megválaszthatja, hogy a PLL lánc a helyi, vagy a streaming órajel frekvenciát alkalmazza.
Dither:
Be és kikapcsolhatja a menüben
A Dithering rövid ismertetése:
Az audiofil zenehallgatók mindent megtesznek a zaj csökkentése érdekében, hogy csak a tiszta muzsikaszó hangjait hallhassák a rendszerükben. Ám a kontrollált mértékű zaj lehet barát is, ha R2R létra analógra alakítást alkalmaz. Mi lehet a zaj előnye? Ha az átalakítás során a kvantum nagyság közelébe eső jelnagyságot veszünk alapul (márpedig az R2R dekóder így működik) nagy relatív hibát okoz az, ha a jel nagysága jelentősen eltér (különösen a 0,7x érték tud gondot okozni), esetleg kimarad egy digitális leíró szó. Sajnos ez sokszor előfordul a digitális rendszerekben, leggyakrabban az átvitel pillanatnyi hibája miatt. A tájékoztatás teljességének igénye nélkül, a megoldás az, hogy zajt kevernek a jelbe. Nem kell megijednie, csak a 24 bites leíró szó utolsó négy bitjéről van szó. Ide kever a rendszer egy sávhatárolt zajt, ami azt eredményezi, hogy a leíró szó soha nem fog a hibás kvantum tartományba esni, ami miatt az R2R DAC harmonikus torzítása drasztikusan csökken, a linearitása pedig fokozódik. A generált zaj előállítás módja és spektruma valószínűleg olyan gyártási titok, amit pontosan soha nem fognak publikálni, ám a hangminőségre gyakorolt jótékony hatását élvezheti a Wavedream DAC modellekben. A funkció a készülék menüjében be vagy kikapcsolható.
Ha Windows számítógép USB kimenetéhez csatlakoztatja, szükség van meghajtó telepítésére. Amíg nem telepítette az USB meghajtót, kérjük ne csatlakoztassa a számítógéphez. A legtöbb iOS és Linux rendszerhez nem szükséges az USB meghajtó telepítése. A gyártó oldaláról (lap alsó része) letölthetők a különböző operációs rendszerekre telepíthető meghajtók, a legújabb szoftver verzió, és az idegen nyelvű kezelési útmutató. Kattintson ide a gyártó honlapra való navigáláshoz.
A Wavedream DAC többféle felszereltséggel rendelhető. A Wavedream Edition vagy Signature DAC modul választáson kívül lehetősége van az SE illetve az XLR felépítés módokkal kombinálni a felszereltségi fokozatot.
A Wavedream DAC teljesen szimmetrikus felépítésű készülék. Tervezési szempont volt a lehető legrövidebb jel utak illetve az órajel utak rendszerének kialakítása. A csatlakozások a legalacsonyabb interferenciát garantálják. A transzformátorok egyesével árnyékoltak, de ezen túl külön mágnesesen árnyékolt burkolat alatt üzemelnek. A fém ház felületkezelt fekete alumínium. A front panel a legvastagabb részen 20 mm. A gombok fekete ruténium színűek. Távvezérlője többféle Rockna készülék alapszintű funkció választásához alkalmazható.