Hírek, újdonságok

Sonus faber Lumina V Amator bemutató - HiFi News

bartimex
2024.07.26 07:58
Sonus faber Lumina V Amator bemutató - HiFi News

Több van ebben a karcsú és stílusos olasz hangfalban, mint a látványos front előlap és a bőr bevonat alapján gondolná, mert a csúcskategóriás felmenők csepegtetett technológiáit tartalmazza.

Ha a Sonus faberre gondol, nagy eséllyel fényűző hangfal ugrik be fényűző árcédulával. A cég a 2024-es CES kiállításon mutatta be a Suprema nevű hangfal rendszerét, ami két álló és két mélysugárzót tartalmazott 695.000 fontos árcédulával. Ám az ilyen magasztos ambíciók lehetőséget adnak arra, hogy az olcsóbb modellekben megjelenhessenek az új technológiák. Pontosan ez történt a Sonus faber Lumina V Amator álló hangfal esetében is.

Az új jövevény nincs egyedül, vele érkezett a 2-utas állványos kistestvére a Lumina II Amator, ugyanilyen szemet gyönyörködtető fényes, 45 fokos szálirányba rendezett valódi fa furnér panellel.

A gyártó többi Amator modelljéhez hasonlóan ezek is olyan fejlesztéseket tartalmaznak, amik kiemelik őket a standard kínálatból.

A változások és a technológiák:

A módosítások részeként a közép és magas sugárzó közötti frekvencia váltás 2850 Hz-re emelkedett, ami 250 Hz eltérést jelent a standard Lumina V állóval összehasonlítva. A mély keresztezési frekvenciája ugyanúgy 260 Hz.

A Hybrid IFF/Paracross Topology keresztváltó a gyártó Homage sorozatában, például az Amati G5-ben is megtalálható. Mi a Heritage széria Electa Amator III hangfal tesztelésekor már megtapasztaltuk az előnyeit. 

A műbőrbe burkolt ház egyenes vonalai alatt belül a magas és közép sugárzó kamrája lant alakú, és külön van választva a mélyektől. Jót tesz a hangnak, amellett, hogy erősíti a kabinet felépítését. Van még egy rejtett funkció, ez a reflex port kicsatoló nyílása. Lefelé mutat és áthalad a bázis lapon. Ennek célja az volt, hogy a hangfal kevésbé legyen érzékeny a pozícionálásra, de egyben nélkülözhetetlenné teszi a tartozék tüskék használatát, hogy a port ne legyen lefojtva, és szabadon szellőzhessen.

Fényes vörös, wenge és dió színű előlappal rendelhető. A Lumina V Amator 29 mm-es DAD magas sugárzót, 150 mm-es papír közepet, és két darab 165 mm-es szendvics membrános mélyet használ.

A driverek a Lumina szériában részben a Sonetto sorozatból származó darabok. A 29 mm-es Damped Apex Dome csipogó például selyem lágy dóm, aminek közepét a függőlegesen előtte futó áthidalóban elhelyezett tüske csillapítja. A 150 mm-es közép is a Sonetto-ból származik. Ennek papír pép membránjába természetes rost szálakat kevertek, hogy fokozzák a merevséget. A két darab 165 mm-es papír és szintetikus hab membrános mélysugárzó pedig speciálisan a Lumina sorozathoz fejlesztett egység.

A képeken impozáns megjelenésű hangfal nem túl nagy méret. 105 centi magas, és 22,5 kilós súlya egyszemélyes mozgathatóságot, és jelentős szoba barátságot eredményez. A beállításuk is egyszerű, mert a kicsatoló nyílások lefelé mutatnak. Kísérleteztem egy kicsit a mozgatásukkal. Előre-hátra mozgatáskor nem tapasztaltam jelentős változást, inkább a beforgatás mértékével lehet kísérletezni a jobb sztereó képalkotás érdekében. A végső beállításban enyhén a hallgatási pozícióm felé forgatva találták meg a végső helyzetüket.

A névleges 89 dB-es érzékenységüknek, és az 50 W 4 ohm értéküknek köszönhetően nem nehéz őket meghajtani. Jól működtek több erősítővel az Audiolab 9000A-tól kezdve a régi Naim NAC52/NAP250 kombinációig mindegyikkel. Azt még meg kell említenem, hogy mágneses rögzítésű porvédő ugyan tartozéka, de kár lenne a gyönyörű előlapot eltakarni velük a zenehallgatáskor.

Néhány hangfal esetében komoly erőfeszítésre van szükség ahhoz, hogy a jól ismert muzsikák hallgatása során feltárjam az erényeiket (meg persze a bűneiket). A Lumina V Amator azonban kifinomult, könnyen szerethető hangzással rendelkezik. Gazdag mélytartomány, nyitott vonzó közép, és édes magas kombináció. A legjobb az benne, ahogy a tartományokat úgy kombinálja, hogy a reprodukció során a zene kerül az előtérbe, nem pedig az azt létrehozó eszközök.

Sol Gabetta Mendelsson albumán [Sony Classical 19439934002] a csellistát Bertrand Chamayou zongoraművész a zeneszerző életművének előadása alatt. Jó példája a hangfal könnyed zeneiségére. A pontos pozícionálás után valósághű környezetben jelenítik meg a két művészt, és nagy gondot fordított a vonós mellett a billentyűk textúrájára.

Ám az Amator nem csak az egyszerű felvételeken tündököl. Daniel Knaggs Two Streams [Capella Records CR-429] a Houston Kamarakórus felvételén magával sodró az előadás intenzitása, valamint az ének és a kíséret harmóniája. A koncert terem akusztikája meggyőző, igazi háromdimenziós tér ahol a súlyok és a tisztaság egyszerre pontos.

Ólafur Arnalds zeneszerző 2013-as első nagylemeze a For Now I Am Winter [Mercury 4810177]. A hangfal szépen szólaltatja meg a nagy kiterjedésű hangokat, de figyelmet fordított a téma táncos voltára. A Words Of Amber hallgatásakor élvezetes a hangjegyek megszólaltatása és lecsengése a finom kíséret mellett. Ugyanezt tapasztaltam az Old Skin hallgatásakor, ahol a hangfal a feszes lüktető basszus fölött jól elkülönítve ábrázolja a közép és magas tartomány finom részleteit, így emelve ki a zene mondanivalóját.

Green Day Saviors [Reprise 093624866077] felvételén kiderült, hogy nem várható el tőle a hatalmas hangnyomás. A nyers támadások inkább jelezve vannak, mintsem a haját tépik. De ez természetesen nem azt jelenti, hogy nagyon válogatós a zenei műfajokban. White Music, XTC 1978-as bemutatkozó albuma [Virgin 724385069123] valódi pop-punk stílus. Igazi előfutára volt a Green Day muzsikájának. A Lumina V Amator nyílt hangja elhozta a hangulatot. A This Is Pop, és a halhatatlan Statue Of Liberty azok számára, akik benne vannak a korban feltűnhet, hogy akkoriban bizony nem szóltak ilyen ütős és részlet gazdag módon, mint ezeken az olasz dobozokon.

Visszatérve Angelo Verploegen és Jerone van Vliet zongoraművész Little Dancer szettjének [Just Listen Records JL033] egyszerűségéhez, ez az élő felvétel DSD formátumban lett rögzítve, ami a stúdió specialitása. Két előadó játszik a stúdió mikrofonok előtt, amelyeket az alapító, Jared Sacks állított be. Ő végezte a felvétel minden utómunkáját. Lenyűgöző az igényesség, ez a felvétel csak a muzsikáról szól. Nagyon jól feküdt ennek a kis álló hangfalnak ez a zenei stílus. Sima, mégis részlet gazdag bemutatója ideális volt ehhez a felvételhez.

Amellett, hogy a Lumina V Amator tervezésének alap feltétele volt a pozícionálás egyszerűsége, a gyártó nagyon odafigyelt a megjelenésükre is. Kissé életstílusnak tűnhetnek első ránézésre, de inkább azt mondanám róluk, hogy kiváló hangfal, amelyet felhasználó baráttá tettek. Nem hinném, hogy ezzel bárki vitatkozni tudna.

Hi-Fi News ítélet:

Lehetséges, hogy a Sonus faber kínálatában a legolcsóbb szériáról beszélünk, de sem a kivitel, sem a hangzás minősége terén nem kell kompromisszumot kötnie. A gyártó egzotikumai mellett a Lumina V Amator tömegcikk, de nagyon jól teljesít, és okos mérnöki megoldásokat tartalmaz. Nem utolsó sorban gyönyörű a megjelenése, ami szokatlan ebben az árkategóriában.

A három-utas hangfal minden sugárzója jól viselkedik, egyetlen csekély jelenség a 260 Hz-es törésponti frekvencia érték közelében mérhető tetőesés. Aztán van a vízesés diagram 2,9 kHz részén egy szintén csekély mértékű rezonancia, de semmi mást nem lehet ráolvasni.

A Lumina V Amator névleges 89 dB érzékenysége is megállja a helyét. A mérések szerint 89,1 dB 1 kHz-en, 89,5 dB 500-8.000 Hz között. Az átvitel +/- 2,2 és 2,6 dB 200 Hz és 20 kHz között. A legnagyobb eltérés 7 kHz felett fordul elő. A DAD csillapítása 31 kHz felett rezonancia csúcsot mutat, de ez inkább mérhető, mint hallható.

Csekély eltérés volt a két hangfal között, de a 0,45 dB eltérés szintén inkább csak mérhető, mint hallható. A közeli mérésekből látható, hogy ha 10-15 fokkal befelé forgatja, az édesebbé teszi a hangzást. A porvédők 3 kHz felett 3 dB-lel is csökkentik a magas tartományt, ezért javasolt levenni őket zenehallgatáskor.

A két 165 mm-es mélysugárzó 97 Hz-en éri el a maximumot, erre segít rá a lefelé mutató kicsatoló, ami 43 Hz-re van hangolva. Tartsa távol a hangfalat a vastag szőnyegektől. A minimális impedancia 2,8 ohm 104 Hz, a fázisszög -57 fok (70 Hz) és +42 fok (21 Hz) között változik. Nem árt, ha van egy megfelelő teljesítményű erősítő, hogy a beütések határozottak legyenek.

Írta: Andrew Everard, mérés Paul Miller

  1. Április 22

Forrás és képek: Hi-Fi News és Sonus faber

Forrás: Audiophile-szalon.hu